SenseApp 2013 Technical Program

21st-24th October 2013

TPC Co-Chairs:
Matthias Hollick, Technische Universität Darmstadt
Salil Kanhere, University of New South Wales

08:00 – 08:50 Registration
08:50 – 09:00 Welcome and Introductions
09:00 – 10:30 Session 1: Applications for a Smarter Planet

Session Chair: Neil W Bergmann

Going All the Way - Detecting and Transmitting Events with Wireless Sensor Networks in Logistics (F)
Sebastian Zöller (TU Darmstadt, Germany); Markus Wachtel (TU Darmstadt, Germany); Fabian Knapp (TU Darmstadt, Germany); Ralf Steinmetz (TU Darmstadt, Germany)

Processing and Visualizing Traffic Pollution Data in Hanoi City From a Wireless Sensor Network (F)
Thieu Nga Pham (UCE Hanoi; Vietnam), Dang Hai Hoang (Ministry of Information and Communications, Vietnam); Thorsten Strufe (TU Darmstadt, Germany); Quang Duc Le (UCE Hanoi, Vietnam); Phong Thanh Bui (UCE Hanoi, Vietnam); Nguyet Thi Thai (UCE Hanoi, Vietnam); Thuy Duong Le (UCE Hanoi, Vietnam); Immanuel Schweizer (TU Darmstadt, Germany)

HazeWatch: A Participatory Sensor System for Monitoring Air Pollution in Sydney (F)
Vijay Sivaraman (UNSW, Australia); James Carrapetta (UNSW, Australia); Ke Hu (UNSW, Australia); Blanca Gallego Luxan (UNSW, Australia)

10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:00 Session 2: Keynote

Session Chair: Andreas Reinhardt

Continental-scale Tracking of Flying Foxes: Where delay tolerance meets resource constraints
Raja Jurdak, CSIRO, Australia

12:00 – 12:30 Session 3: Understanding Frameworks, Protocols, Mechanisms, Components

Session Chair: Vijay Sivaraman

A Smart Data Forwarding Method Based on Adaptive Levels in Wireless Sensor Networks (S)
Dang Hai Hoang (Ministry of Information and Communications, Vietnam); Thorsten Strufe (TU Darmstadt, Germany); Thieu Nga Pham (UCE Hanoi, Vietnam); Hong Ngoc Hoang (TU Darmstadt, Germany); Chung Tien Nguyen (Academy of Cryptography Techniques, Vietnam); Van Tho Tran (UCE Hanoi, Vietnam; Immanuel Schweizer (TU Darmstadt, Germany)

Wireless Underwater Power and Data Transfer (S)
Neil W Bergmann (University of Queensland, Australia); Jarrod Trevathan (Giffith University, Australia); Jonathan Juergens (Leibniz University of Hannover, Germany); Liqun Hou (University of Queensland, Australia); Yunlong Wang (RMIT University, Australia)

12:30 – 13:45 Lunch
13:45 – 15:00 Session 4: Routing, Development and Deployment Support

Session Chair: Raja Jurdak

CREST: An Epoch-Oriented Routing Control Plane for Low-Power and Lossy Networks (F)
James Pope (George Mason University & C4I Center, USA); Robert Simon (George Mason University, USA)

All Eyes on Code: Using Call Graphs for WSN Software Optimization (F)
Wolf-Bastian Pöttner (Technische Universität Braunschweig, Germany); Daniel Willmann (Technische Universität Braunschweig, Germany); Felix Büsching (Technische Universität Braunschweig, Germany); Lars C Wolf (Technische Universität Braunschweig, Germany)

PROVIZ: An Integrated Visualization and Programming Framework for WSNs (S)
Ramalingam K. Chandrasekar (Georgia Institute of Technology, USA); Selcuk Uluagac (Georgia Institute of Technology & The School of ECE, USA); Raheem Beyah (Georgia Institute of Technology, USA)

15:00 – 15:30 Coffee Break
15:30 – 16:15 Session 5: Outside the box: Innovative Applications

Session Chair: Delphine Christin

SNOWWEB - Wirelessly Connected Weather Stations in Antarctica (F)
Ben Jolly (University of Canterbury, New Zealand); Andreas Willig (University of Canterbury, New Zealand); Adrian McDonald (University of Canterbury, New Zealand); Matthew Pannell (University or Canterbury, New Zealand); Graeme Plank (University of Canterbury, New Zealand)

Toward a Rapidly Deployable RTI System for Tactical Operations (F)
Dustin Maas (University of Utah, USA); Joey Wilson (University of Utah, USA); Neal Patwari (University of Utah, USA)

16:30 – 16:45 Best Paper Award, Wrap-up and Conclusion

(F): Full paper, 30 minutes in total for presentation, questions and handover
(S): Short paper, 15 minutes in total for presentation, questions and handover