SenseApp 2015 Technical Program

Monday, October 26, 2015

TPC Co-Chairs:
Andreas Reinhardt, TU Clausthal, Germany
Csaba Kiraly, Bruno Kessler Foundation, Italy

08:30 Registration

09:00 – 09:15 Welcome

09:15 – 10:30 Session 1: Testbed and Hardware

Session Chair: Matthias Hollick (Technische Universität Darmstadt, Germany)

09:15 A Testbed for Fine-Grained Tracing of Time Sensitive Behavior in Wireless Sensor Networks (F)
Roman Lim (ETH Zurich, Switzerland); Balz Maag (ETH Zürich, Switzerland); Benjamin Dissler (ETH Zurich, Switzerland); Jan Beutel (ETH Zurich & Computer Engineering and Networks Lab, Switzerland); Lothar Thiele (Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETH Zurich), Switzerland)

09:40 Accelerated Clock Drift Estimation for High-Precision Wireless Time-Synchronization (F)
Andreas Engel and Andreas Koch (Darmstadt University of Technology, Germany)

10:05 A Heterogeneous System Architecture for Low-Power Wireless Sensor Nodes in Compute-intensive Distributed Applications (F)
Andreas Engel (TU Darmstadt & Computer Science Institute, Germany); Thomas Siebel (Fraunhofer LBF, Germany); Andreas Koch (Darmstadt University of Technology, Germany)

10:30 – 11:00 Coffee break

11:00 – 11:50 Keynote by Kamin Whitehouse: Practical Issues in Building Smart Home Applications
Session Chair: Salil S. Kanhere (The University of New South Wales, Australia)

11:50 – 12:30 Session 2: Mobility and Coverage
Session Chair: Salil S. Kanhere (The University of New South Wales, Australia)

11:50 Understanding Spatial and Temporal Coverage in Participatory Sensor Networks (F)
Julien Gedeon and Immanuel Schweizer (Technische Universität Darmstadt, Germany)

12:15 Estimating Memory Requirements in Wireless Sensor Networks Using Social Tie Strengths (S)
Basim Mahmood (Florida Institute of Technology & BioComplex Lab., USA); Marcello Tomasini and Ronaldo Menezes (Florida Institute of Technology, USA)

12:30 – 13:30 Lunch break

13:30 – 15:00 Session 3: Security and Programming
Session Chair: Kamin Whitehouse (University of Virginia, USA)

13:30 Rogue Z-Wave Controllers: A Persistent Attack Channel (F)
Jonathan D. Fuller and Benjamin W. Ramsey (Air Force Institute of Technology, USA)

13:55 Automatic Protocol Configuration for Dependable Internet of Things Applications (F)
Felix Jonathan Oppermann and Carlo Alberto Boano (Graz University of Technology, Austria); Marco Zuniga (Delft University of Technology, The Netherlands); Kay Römer (Graz University of Technology, Austria)

14:20 ProFuN TG: A Tool for Programming and Managing Performance-Aware Sensor Network Applications (F)
Atis Elsts, Farshid Hassani Bijarbooneh, Martin Jacobsson and Konstantinos Sagonas (Uppsala University, Sweden)

14:45 Systemic Support for Transaction-Based Spatial-Temporal Programming of Mobile Robot Swarms (S)
Daniel Graff, Daniel Röhrig and Reinhardt Karnapke (Technische Universität Berlin, Germany)

15:00 – 15:30 Coffee break

15:30 – 16:20 Session 4: MAC and Routing
Session Chair: Felix Jonathan Oppermann (Graz University of Technology, Austria)

15:30 On Design and Deployment of Fuzzy-Based Metric for Routing in Low-Power and Lossy Networks (F)
Patrick-Olivier Kamgueu (Lorraine University & INRIA Madynes Project, France); Emmanuel Nataf (Lorraine University, France); Thomas Djotio Ndié (University of Yaounde I, Cameroon)

15:55 Estimating Node Lifetime in Interference Environments (F)
Alex King, James Brown, John Vidler and Utz Roedig (Lancaster University, United Kingdom)

16:20 – 16:40 Conclusion

(F): Full paper, 25 minutes in total for presentation, questions and handover
(S): Short paper, 15 minutes in total for presentation, questions and handover